Які дроти та кабелі краще всього використовувати в домашній електропроводці
У статті описані проводи та кабелі, які можна використовувати в електропроводці в приватному будинку (ВВГ, NYM, ПУНП, ПВ та інші), наведено їх переважні області застосування, описані вимоги ПУЕ за забарвленням ізоляції проводів та кабелів.
В даний час для монтажу домашньої електропроводки використовуються проводи та кабелі виключно з мідними жилами. Провід й кабелі з алюмінієвими жилами для внутрішньої електропроводки використовувати не можна.
Провід й кабелі бувають одножильними і багатожильними.
Багатожильні проводи і кабелі мають в загальній оболонці дві і більш надійно ізольовані один від одного жили. Приклад багатожильного дроту — провід марки ПРТО (провід з мідною жилою з гумовою ізоляцією в оплітці з бавовняної пряжі, просоченої протигниючим складом).
Жили одножильних і багатожильних проводів і кабелів можуть виготовлятися жилами і багатодротовими.
Кабелі й провідники відрізняються один від одного видом оболонки і назвами. Оболонка проводів і кабелів служить для захисту ізоляції жил від впливу світла, вологи, різних хімічних речовин і запобігання їх від механічних пошкоджень. До складу кабелю може входити броня, а оболонка дозволяє прокладати їх у більш несприятливих умовах навколишнього середовища.
Провід можна прокладати тільки прихованим способом, при відкритому прокладанні — тільки в трубах і коробах. Кабелі можна прокладати відкрито.
Найпопулярніший кабель для використання в домашній електропроводці — ВВГнг, рідше використовується кабель NYM і провід ПУНП.
Для підключення до поверхового щитка найкраще використовувати кабель NYM. Цей же кабель використовують для з’єднання поверхового щитка з квартирним або кімнатними щитками (за умови, що такі є). Зазвичай такі щитки організовуються в приватних котеджах. Його ж можна використовувати для індивідуального підключення потужних споживачів. Таким кабелем можна робити і все силове розведення в квартирі або будинку, але так як він коштує дорожче кабелю ВВГнг й проведення ПУНП, то для цих цілей його використовують рідше.
ВВГ — неброньований захищений кабель з мідними жилами, полівінілхлоридною ізоляцією, в полівінілхлоридній оболонці. Кабель може застосовуватися в сухих і вологих приміщеннях. Кабель ВВГ не розрахований на розтягнення. Ізольованість жили кабелю ВВГ скручені і мають відмінне забарвлення. Внутрішня оболонка не містить заповнення в міжжильному просторі.
кабель ВВГнг Мал. 1. Кабель ВВГнг
Позначення «нг» в назві кабелю (ВВГнг) позначає, що він не поширює горіння при прокладці в пучках (використовується склад на основі вогнетривкого пластикату). Якщо замість кабелю ВВГнг буде використаний кабель ВВГ, то в разі загоряння одного з кабелів полум’я пошириться і на інші кабелі, замість локалізації вогнища пожежі.
Кабель ВВГнг відрізняється великою різноманітністю форм. Найбільш зручно використовувати плоский кабель ВВГнг. Крім цього він буває ще круглий, квадратний, секторний, і навіть трикутний.
Кабель НУМ (NYM) — випускається по німецькому стандарту DIN 57250. Кабель може застосовуватися всередині приміщень при прихованому і відкритому прокладанні. Кабель NYM можна застосовувати на повітрі, тільки поза прямого впливу сонячного світла. Кабель NYM має знижене горіння і газовиділення, що особливо важливо для житлових приміщень.
кабель NYM Рис 2. Кабель NYM
Кабель NYM складається з мідних жил, проміжної оболонки з мелонаповненої гуми і оболонки з полівінілхлоридної ізоляції. Використання в конструкції кабелю проміжної оболонки дозволяє легко і зручно обробляти кабель при монтажі, підвищує його вогнестійкість і збільшує гнучкість.
ПУНП — інсталяційний плоский провід. Це найбільш дешевий провід з усієї кабельно-провідникової продукції, яка застосовується для монтажу електропроводки в побуті. Провід ПУНП випускається з двома або трьома мідними жилами із полівінілхлоридної ізоляції в оболонці з ПВХ-пластикату. Жили можуть бути пофарбовані в різні кольори.
провід ПУНП Мал. 3. Провід ПУНП
Провід ПУНП випускається тільки плоским. Ці кабельно-провідникові вироби використовують як для силових, так і для освітлювальних мереж. У другому випадку беруть дроти менших перетинів.
Я не рекомендую при прокладці домашньої електропроводки використовувати провід ПУНП, так як ізоляція цього проводу виконана з дешевих матеріалів і дуже швидко втрачає свої властивості при нагріванні. При виборі кабелю для монтажу електропроводки віддавайте перевагу кабелям марок ВВГнг або NYM.
Набагато рідше в домашній електропроводці використовуються дроти з гумовою ізоляцією марок ПРН, ПРИ, ПРТО. Провід ПРТО призначений для прокладки в негорючих трубах, ПРИ — можна застосовувати для прокладки в сухих і сирих приміщеннях, ПРН (захищений провід) — на відкритому повітрі, ПРД, ПРВД (двожильний скручений дріт) — тільки в освітлювальних мережах сухих приміщень.
Для відкритої проводки зручно використовувати плоский провід з мідними жилами і ПВХ ізоляцією з роздільною основою марки ППВ, а також провід з поліетиленовою ізоляцією ППП. Існує плоский провід без розділової підстави — ППВС, але ним користуватися не дуже зручно.
Раніше застосовувалися дроти з алюмінієвими жилами (АПР, АПВ, АПРТО, АППВ) зараз при будівництві та модернізації домашньої електропроводки не використовуються.
Провід з мідною жилою і ПВХ ізоляцією ПВ. Провід ПВ можуть бути жилами і багатодротовими. Провід випускається з різним кольором ізоляції. У побутовій електропроводці одножильний провід ПВ1 в жовто-зеленій розфарбуванні використовується для системи зрівнювання потенціалів (ДСУП).
провід ПВ1 Мал. 4. Провід ПВ1
Провід ПВ2, ПВ3 і ПВ4 використовуються для внутрішнього монтажу в електричних щитках. Провід ПВ3 і ПВ4 зазвичай дорожче, тому що мають більш гнучку оболонку. Вони застосовуються там, де необхідні вигини проводів.
Для живлення вуличних світильників, виконання відгалужень в траншеях під землею застосовують броньований кабель ВБбШв, або кабель з алюмінієвими жилами АВВГ. Цей кабель захищений сталевою стрічкою під шаром полівінілхлоридної ізоляції.
кабель ВБбШв Мал. 5. Кабель ВБбШв
Кабель ВБбШв випускається з трьома, чотирма і п’ятьма провідними жилами. Раніше для цих цілей застосовувався кабель з мідними жилами в полівінілхлоридної оболонки ВРГ і броньовані кабелі з алюмінієвими жилами марок ААШв, ААБ, АВВБ і АВРБ.
Для повітряних відгалужень в наш час найбільш популярний самонесучий ізольований кабель (СІП). Існує велика кількість різновидів такого кабелю: СИП-2А, СИП-3, СИП-4. Кабель має сталево-алюмінієві жили великої міцності. Жили ізольовані спеціальним світло-стабілізованим атмосферостійким поліетиленом, який не руйнується на відкритому повітрі.
Раніше для виконання повітряних відгалужень широко використовувалися кабелі АВВГ зі звичайною полівінілхлоридною ізоляцією, яка під дією несприятливих чинників навколишнього середовища швидко ставала крихкою і руйнувалася. Застосування самонесучого ізольованого кабелю СІП вирішує цю проблему.При виборі проводів і кабелів необхідно дотримуватися вимог ПУЕ за забарвленням ізоляції.
Ізоляція нульових робочих провідників повинна бути блакитного кольору, нульового захисного — жовто-зеленого. Колір ізоляції фазних провідників повинен відрізнятися від кольору нульових. Тут існує багато варіантів — коричневий, червоний, сірий, білий, чорний і т.д.
Варіанти забарвлення жил проводів і кабелів Мал. 6. Варіанти забарвлення жил проводів і кабелів
Також дуже зручно використовувати для кожної ділянки електропроводки свій колір фазних провідників, а також різні кольори ізоляції жил для силової та освітлювальної електропроводки.
Якщо вибрати а потім і провести монтаж електропроводки проводом або кабелем без дотримання вимог до забарвлення жил, то в подальшому, це призведе до суттєвих труднощів при обслуговуванні та ремонті такої електропроводки, та й сам процес монтажу може бути дуже ускладнений, особливо при використанні великої кількості вимикачів та розеток. Крім цього, використання проводів і кабелів з ізоляцією одного кольору є порушенням ПУЕ.
Прихована електропроводка
Класифікація прихованої електропроводки за способом прокладки кабелю. Вимоги до прихованої електропроводки і яким чином ці вимоги виконуються. Необхідні матеріали та обладнання, особливості та основні етапи монтажу прихованої електропроводки.
Вимоги до прихованої електропроводки, необхідні матеріали та обладнання, особливості монтажу.
Прихована електропроводка: потрібно відзначити, що чіткого і однозначного поділу електропроводки на приховану і відкриту просто немає. Побутують дві різні думки: одні вважають прихованою тільки ту електропроводку, трасу якої не видно, неможливо простежити. У той же час, інші вважають, що проводка в трубах і кабель-каналах теж повинна ставитися до прихованої, оскільки кабель не видно, і він захищений механічно.
Ламати на цю тему списів ми не станемо. Поговоримо лише про електропроводку, яку всі вважають прихованою. За способом прокладки кабелю її можна розділити на проводку, прокладки в штробах, і на проводку, вмонтовану під яку-небудь обшиву. В одному приміщенні ці способи прокладки кабелю цілком можуть комбінуватися.
Ну і зрозуміло, до прихованої електропроводки пред’являється цілий ряд вимог, на кожному з яких спробуємо зупинитися детально.
Вимоги до прихованої електропроводки.
Перша і найголовніша вимога— це вимога пожежної безпеки. Через ці вимоги прихована проводка в дерев’яному будинку під внутрішньою обшивкою повинна виконуватися в сталевих або ПВХ трубах. У цегляних і бетонних будинках кабелі електропроводки повинні або кріпитися в штробі, або монтуватися в гофротрубці за обшивкою з листів ГКЛ, ГВЛ, СМЛ або фанери.
Наступна вимога — це забезпечення змінюваності електропроводки. Ідея тут у тому, щоб залишити можливість заміни і додавання кабелів без того, щоб знімати обшивку стін і проводити будь-які руйнування. Але, на жаль, ця чудова вимога часто вимушено не дотримується. Адже дуже рідко є можливість пробити в стіні штробу, достатню для укладання цілої труби. Тому для змінюваності часто залишається тільки труба або гофротрубка за обшивкою, та труби для електропроводки, що укладаються під підлогу.
Якщо проводка прихована, то до неї пред’являється одна специфічна вимога, що полегшує згодом її експлуатацію. Ця вимога стосується шляху проходження кабельної траси. Під час монтажу завжди є певна спокуса прокласти кабель як душа забажає: десь по діагоналі, десь горизонтально посередині стіни. Це може забезпечити економію часу і матеріалів. Однак краще, все-таки пам’ятати, що всі кабельні переходи повинні виконуватися або за суворої вертикалі, або по горизонталі під стелею або на висоті 2,5 метра. Це для проводки по стінах. Якщо ж проводка виконана під підлогою, то кабель завжди повинен йти паралельно будь-якій парі стін. Дотримання цієї вимоги полегшить в подальшому виявлення шляху проходження кабелю. Адже видно його не буде, а стіни будуть епізодично свердлитися, підлога, можливо, теж буде пробиватися, і пошкодити при цьому кабель простіше простого.
З тих же міркувань перед монтажем прихованої проводки буде незайвим скласти докладний її план із зазначенням місць розташування всіх відгалужувальних коробок. План буде обов’язковий для виконання і подальшого зберігання.
Для прихованої електропроводки, як і для відкритої, не на останньому місці стоїть електробезпека. Відповідно, є обов’язковою наявність третього провідника (РЕ) в лінії для пристрою системи TN-S або ТN-C-S. Якщо підключення провідника РЕ неможливо через відсутність відповідного магістрального проводу в під’їздному щиті, то кабельну лінію краще все одно виконати трьохпровідниковою, а жовто-зелений провід просто нікуди не підключати до кращих часів.
Також з міркувань електробезпеки в складі прихованої електропроводки передбачаємо УЗО або диференціальні автоматичні вимикачі для приміщень з підвищеною небезпекою (ванна, кухня), розробляємо систему зрівнювання потенціалів.
Матеріали та обладнання для прихованої електропроводки
Кабель для прихованої проводки підійде самий звичайний — ВВГнг. Якщо не бентежать великі фінансові витрати, можна виконати монтаж кабелем NYM. І ВВГ, і NYM мають досить довгий нормативний термін служби, щоб протягом десятиліть з прихованою проводкою не було ніякого головного болю. У той же час ізоляція їх досить міцна, щоб легко витримати навіть мокре закладення в штробі.
Перетин кабелю для прихованої проводки вибираємо стандартний: для ланцюгів освітлення — 1,5 кв. мм, для розеткових мереж — 2,5 кв. мм., а для електричної плити буде достатньо 4 кв. мм. Відхилення від цих норм бувають необхідні вкрай рідко.
Розподільні щити для електричної прихованої проводки підходять абсолютно будь-які, в тому числі і ті, що формально призначені для відкритої проводки. Те ж саме, в принципі, можна сказати і про вимикачі з розетками. Однак розетки і вимикачі для прихованої проводки виглядають краще і займають менше простору, тому краще віддати перевагу саме їм. Для них необхідні будуть і спеціальні підрозетники для все тієї ж прихованої проводки: під установку в суцільні або порожнисті стіни.
Відгалужувальні або комутаційні (як їх по іншому називають) коробки для прихованої електропроводки також бувають двох модифікацій — для суцільних і для порожніх стін.