Як правильно зробити введення в будинок за допомогою СІП

Як правильно зробити введення в будинок за допомогою СІП (самонесучий ізольований провідник)

У статті докладно розглянуто пристрій повітряного введення в приватний будинок за допомогою сучасного матеріалу, який набирає популярність самонесучого ізольованого проводу. Чому саме СІП? Як монтувати, як завести всередину? Відповіді на ці питання, а також основні моменти на які слід звернути увагу при монтажі повітряного введення в приватний будинок за допомогою СІП описані в цій статті.

Як правильно зробити введення в будинок за допомогою СІП? Взагалі, питання, винесене в заголовок, має дещо провокаційний характер. Навіть в техніці практично не буває нічого однозначно «правильного». Але зате існують відверто помилкові технічні рішення. Щоб їх уникнути, постараємося докладно розглянути пристрій повітряного введення.

1. Чому СІП?

Отже, СІП — самонесучий ізольований провід. Прийшов на зміну звичному неізольованому багатодротовому алюмінієвому проводу, який до цієї пори можна спостерігати в складі ВЛ приватного сектора в багатьох регіонах нашої країни. Неізольований провід застосовувався раніше просто через відсутність надійних ізоляційних матеріалів, здатних служити в жорстких умовах експлуатації під відкритим небом.

Через відсутність ізоляції проводів ВЛ, при її монтажі доводилося користуватися опорними ізоляторами. Лінії передач займали великий простір, тому що було необхідно витримати відстань між проводами. Але, незважаючи на це, нерідко дроти перехоплює між собою, наприклад, при сильному вітрі. Тоді відбувалися короткі замикання, обриви ліній … Загалом, проблем вистачало.

СІП ж своєю появою практично вирішив всі ці проблеми і питання. Ізоляція із зшитого поліетилену не боїться ні дощу, ні вітру, ні сонячного світла і здатна прослужити вірою і правдою цілих 25 років мінімум. Для таких умов термін значний. Монтаж ліній за допомогою СІП не займає багато часу і сил, оскільки для цього проводу розроблений широкий спектр різної кріпильної арматури. Продумано все до дрібниць: що не монтаж, а одне задоволення.

2. Як монтувати?

Перед пристроєм нового введення необхідно отримати технічні умови в місцевому підрозділі Енергозбуту. Можна, звичайно, діяти і без цих умов, але в перспективі можуть виникнути розбіжності, і щось можливо доведеться переробляти через «впертість» енергозбуваючих техніків.

Для введення в будинок застосовується СИП 4 без несучого тросу з жилами однакового перетину по 16 кв. мм. СІП — це алюмінієвий кабель, а використання алюмінію перетином менше 16 кв. мм. на поточний момент заборонено ПУЕ. Провід ж більшого перетину просто не потрібен, оскільки і 16 квадратів більш ніж достатньо.

Кількість жил СІПу на введення — дві або чотири, в залежності від того, однофазне або трифазне введення ми організуємо. ( Див. малюнок.)

Відгалуження від магістральної лінії найпростіше влаштувати за допомогою штатних проколючих затискачів для СІПу. При використанні таких затискачів жили сипу не треба зачищати, а зусилля затиску регулюється зривною шестигранною головкою. Потрібна кількість затискачів визначається кількістю жил проводу.

Якщо відстань від магістральної ВЛ до будинку перевищує 25 метрів, то за технічними умовами, швидше за все, буде потрібна установка додаткової опори, на якій вступний кабель буде кріпитися за допомогою підтримуючого затиску. Але таке потрібно вкрай рідко, оскільки розташування ліній електропостачання враховується ще до початку будівництва будь-якого житлового будинку.

На підводі до зовнішньої стіни будинку СіП можна закріпити за допомогою анкерного затиску на кронштейні. Це теж штатна арматура для СІПу і особливих проблем при її монтажі виникнути може. Тут теж кількість затискачів і анкерів відповідає числу вступних жив.

Якщо матеріал, з якого побудований будинок — негорючий, то кабель по зовнішній стіні можна провести відкрито. Правда, це не особливо естетично: чорний плетений товстий СІП прямо на стіні. Особливо неприємно, якщо стіна фасадна. Тому зазвичай краще витратити час і сили на установку пластикового короба або монтаж гофротрубки. А якщо будинок дерев’яний, то ця вимога і зовсім стає обов’язковою.

3. Як завести всередину?

Доводимо СІП до місця введення всередину будинку, і ось тут-то починаються розбіжності. Головне питання в наступному: чи заводити СІП прямо всередину будинку, або робити розрив і введення більш «домашнім» кабелем, в якості якого зазвичай рекомендується ВВГнг перетином 6 або 10 кв. мм.?

Більшість електриків заявляють, що СІП — кабель виключно вуличний, до того ж алюмінієвий, і заводити його всередину будинку не рекомендують категорично. На їхню думку, СИП і ВВГнг необхідно з’єднати безпосередньо перед введенням за допомогою тих же проколюючих затискачів або звичайних «горішків».

З іншого боку, Енергозбут дуже болісно сприймає всякі розриви у вступному кабелі, оскільки в усьому бачить пряму можливість для розкрадань електроенергії. До того ж резонним виглядає зауваження, що СІП — провід, що витримує умови вуличної експлуатації — навряд чи буде менш надійним всередині приміщення. А «горішки» або проколюють затискачі — це додаткове слабке місце в проводці, що представляє собою підвищену небезпеку.

Тому навіть проектні організації нерідко пропонують заводити СІП безпосередньо на вступний автомат розподільного внутрішнього щита. І подібні проекти успішно здаються, не зустрічаючи ніякого опору з боку наглядових організацій.Сама, мабуть, істотна проблема полягає лише в тому, що СІП — досить жорсткий дріт, монтувати його всередині щита не дуже зручно. Але, тим не менш, можливо.

І все ж найкращим видається такий спосіб організації введення: установка додаткового дво — або чотириполюсного автомата (в залежності від числа фаз) перед введенням в стіну. Автомат можна встановити в окремому пломбованому боксі. До автомата буде йти СІП, а після нього — ВВГнг в гофротрубці. Номінал автомата краще вибрати на один порядок вище автомата у вступному розподільному щиті, щоб при перевантаженнях і коротких замиканнях всередині будинку не доводилося лазити на зовнішню стіну будівлі.

Зовнішній автоматичний вимикач захистить кабель всередині стіни від короткого замикання і обереже весь будинок від пожежі. Адже хіба мало що може трапитися за роки експлуатації.

Отвір для ввідного кабелю в стіні треба армувати пластикової або сталевої заземленою трубою. Довірятися в цій справі одній лише гофротрубці не слід. Категорично не підходять для захисту введення шматки гумового шланга. Гума з часом втрачає свої діелектричні і механічні властивості, вона стає крихкою і струмопровідною. Від такого захисту буде одна тільки шкода — вона підведе в найнесподіваніший момент.

Через всі перераховані тонкощі і розбіжності настійно рекомендується попередньо узгоджувати план організації електричного введення в будинок з представниками Енергозбуту. Навіть в різних районах одного міста між енергетиками може бути відсутня згода з цих питань, а крайнім завжди буде домовласник.