Арматура для монтажу розеток і вимикачів

Ні розетки, ні вимикачі в повітрі не висять — їх потрібно якось кріпити на стіну. У статті розглянуті способи монтажу розеток і вимикачів в залежності від типу проводки.Електрика в квартирі для більшості її мешканців — це, перш за все, численні вимикачі і розетки. Як правило, їх забагато не буває. Але ні розетки, ні вимикачі в повітрі не висять — їх потрібно якось кріпити на стіну.

Розетки і вимикачі бувають двох видів: для прихованої і для відкритої проводки. Відповідно, від способу прокладки електропроводки залежить і спосіб установки розеток і вимикачів. Остаточний же вибір пристосувань для установки, тобто арматури, залежить ще й від матеріалу стін, на яких виробляється монтаж. При деяких умовах можлива і зовсім установка, як то кажуть, «без усього», тобто просто на стіну.

Отже, розглянемо способи монтажу розеток і вимикачів в залежності від типу проводки.

1. Установка розеток і вимикачів при відкритій електропроводці

Для відкритої проводки головне — матеріал і якість стін. Якщо стіна рівна і негорюча, наприклад, цегла або бетон, або якщо вона покрита кахлем, то, монтуючи розетки і вимикачі, цілком можна обійтися без будь-якої арматури. Тоді озброюємось перфоратором і пластиковими дюбелями з саморізами: справа за малим. Проте не забуваймо, що кахель пробивати буром не рекомендується: обов’язково лусне.Кахель свердлимо свердлом по кераміці на безударном режимі роботи перфоратора. Окремо стоять гіпсокартонні перегородки. Дюбель, призначений для монтажу на гіпсокартон, відрізняється особливою конструкцією і носить назву ГКЛ.

Якщо ж стіна, на яку ви вмонтовуєте розетку або вимикач, складається з горючого матеріалу, або ви не маєте можливості вирівняти її (наприклад, стіна в гаражі з цегли недбалої кладки), то не обійтися без арматури для розеток — ізолюючих підкладок.

Установка розеток і вимикачів при відкритій електропроводке взагалі-то багато розетки і вимикачі продаються в комплекті з подібною підкладкою елементарної конструкції: просто шматочок пластику в розмір апарату, ізолюючий його від стіни. Для дерев’яної стіни — це міра безпеки в разі несправності вимикача або перевантаженості розетки. Для горбистої стіни підкладка створює рівну площадку, до якої розетка або вимикач прилягають максимально щільно.

Для розеток і вимикачів, не оснащених штатними підкладками, можна купити окремі. Причому серед них є підкладки більш складної конструкції, що являють собою вже особливу платформу, має кріпильні отвори для установки розетки / вимикача, отвір для виведення кабелю до розетки і власний штатний введення.Така підкладка сприяє естетиці монтажу розетки або вимикача, хоча й дещо збільшують їх габарити. Зрозуміло, придбати подібні підкладки можна як для одинарних розеток і вимикачів, так і для двомісних штепсельних розеток і блоків «розетка-вимикач».

Звичайно, ізолюючі підкладки обов’язкові тільки при монтажі на стіни з горючих матеріалів — в інших випадках їх роль чисто декоративна. До недавнього часу замість них часто використовували звичайний шматок фанери. Але фанера, само собою, ніяких захисних функцій не виконує, та й в інтер’єр вписується не завжди вдало.

2. Установка розеток і вимикачів при прихованій електропроводці

Установка розеток і вимикачів при прихованій електропроводке насемперед всього, якщо ми монтуємо приховану проводку, ніхто нам не заважає використовувати розетки і вимикачі для відкритої проводки. Тоді цілком можна використовувати всі ті ж ізолюючі підкладки.

Але вид розеток і вимикачів, неабияк стирчать назовні, подобається далеко не всім. Тому найчастіше для прихованої проводки використовуються відповідні апарати і роз’єми.

Розетки і вимикачі для прихованої проводки кріпляться двома способами: за допомогою гвинтів, що входять до складу арматури (підрозетники), або за допомогою распорочних лапок, розтискати знову ж гвинтами, але вже зі складу апарату. Більшість розеток і вимикачів універсальні: можуть кріпитися обома способами. Але деякі передбачають тільки один спосіб монтажу, і на це треба звертати увагу.В суцільну стіну розетка / вимикач з лапками можуть монтуватися без підрозетників, якщо стіна не дерев’яна, звичайно. Для монтажу тоді пробиваємо в стіні коронкою глухий отвір на необхідну глибину, вставляємо туди розетку, розпираємо лапки і закриваємо корпус.

Погано в такому монтажі то, що вилку з розетки потім час від часу будуть тягнути, що не притримуючи розетку в отворі, і обернеться це тим, що з часом розетка почне вивалюватися. З вимикачем таких бід не буває.

Кріплення гвинтами надійніше, але тут без підрозетника вже не обійтися. Технологія така: отвір, пробитий коронкою в стіні, промазуємо алебастром (гіпсом), потім вставляємо підрозетник і після висихання кріпимо на гвинти розетку або вимикач, а потім вже і корпус. Такий спосіб монтажу на сьогодні найпопулярніший.

Раніше широко використовувалися подрозетники для суцільних стін під распорочние лапки, без гвинтів. Це були звичайні пластикові або металеві «склянки». Їх перевага перед простим отвором в стіні в тому, що вони не кришаться під натиском лапок, як це робить цеглу або бетон. Тому монтаж виходить більш надійним. Але сьогодні все одно такі подрозетники потихеньку відходять у минуле.

Для монтажу розеток і вимикачів під приховану проводку на перегородках з гіпсокартону або фанери застосовуються спеціальні підрозетники. Вони кріпляться не алебастром, а своїми спеціальними затискними лапками. Розетка / вимикач в них кріпиться на гвинтах, також як в суцільній стіні.

Варто відзначити, що підрозетники прихованої проводки можуть з’єднуватися в блоки по кілька штук в один ряд. Для цього продаються спеціальні з’єднувачі і зовнішні рамки на кількість місць до п’яти. Це дозволяє створити складні блоки, наприклад, з декількох розеток і вимикача.

Крім цього, в підрозетники для прихованої проводки можна встановлювати не тільки розетки і вимикачі, але і ТБ, телефонні та інтернет-роз’єми, а також регулятори теплої підлоги. Ну і, звичайно, збирати з цього вертикальні або горизонтальні блоки. Виходить просто справжній конструктор